Image Credit: UFC / YouTube

Sports

UFC Sets Post-UFC 249 Plans For Two Events On ESPN

Two UFC on ESPN events will take place in the days following UFC 249 as UFC on ESPN 9 and UFC on ESPN 10 are both scheduled.

After being away for so long, the UFC is going to roll out fights following UFC 249 Saturday.

Events are scheduled from the VyStar Veterans Memorial Arena in Jacksonville, Florida on Wednesday, May 13 and Saturday May 16.

We also have updated fight cards with both as the headline bouts pit Anthony Smith vs. Glover Teixeira and Alistair Overeem vs. Walt Harris.

Up first will be UFC on ESPN 9 featuring light heavyweights Smith and Teixeira. Both are title contenders, with each man coming up short vs. Jon Jones.

Along with Smith-Teixeira, Ben Rothwell takes on Ovince St. Preux, Alexander Hernandez meets Drew Dober and Ricky Simon battles Ray Borg.

The ESPN main card opens as middleweights Karl Robertson and Marvin Vettori square off.

On the ESPN+ prelims, former heavyweight champion Andrei Arlovski tackles Philipe Lins and Michael Johnson meets Thiago Moises.

It will be much the same format for UFC on ESPN 10 as Overeem and Harris collide. Also, Claudia Gadelha meets Angela Hill, Edson Barboza takes on Dan Ige and Eryk Anders faces Krzysztof Jotko.

UFC On ESPN 9 Fight Card

MAIN CARD (ESPN)

Light Heavyweight: Anthony Smith vs. Glover Teixeira

Heavyweight: Ben Rothwell vs. Ovince St. Preux

Lightweight: Alexander Hernandez vs. Drew Dober

Bantamweight: Ricky Simon vs. Ray Borg

Middleweight: Karl Roberson vs. Marvin Vettori

PRELIMINARY CARD (ESPN+)

Heavyweight: Andrei Arlovski vs. Philipe Lins

Lightweight: Michael Johnson vs. Thiago Moises

Female Bantamweight: Sijara Eubanks vs. Sarah Moras

Bantamweight: Hunter Azure vs. Brian Kelleher

Light Heavyweight: Chase Sherman vs. Isaac Villanueva

UFC On ESPN 10 Fight Card

MAIN CARD (ESPN)

Heavyweight: Alistair Overeem vs. Walt Harris

Strawweight: Claudia Gadelha vs. Angela Hill

Featherweight: Edson Barboza vs. Dan Ige

Middleweight: Eryk Anders vs. Krzysztof Jotko

Featherweight: Song Yadong vs. Marlon Vera

PRELIMINARY CARD (ESPN/ESPN+)

Middleweight: Anthony Hernandez vs. Kevin Holland

Featherweight: Mike Davis vs. Giga Chikadze

Female Flyweight: Cortney Casey vs. Mara Romero Borella

Featherweight: Darren Elkins vs. Nate Landwehr

Heavyweight: Rodrigo Nascimento vs. Don’Tale Mayes

  • Categories

  • Leave a Comment